Terre Pruitt's Blog

In the realm of health, wellness, fitness, and the like, or whatever inspires me.

  • I teach yoga, Nia, and stretch online!

    ALL CLASSES ARE ON ZOOM AT 10:00 AM PDT

    Tuesday Gentle Yoga 

    Wednesday Nia

    Thursday Stretch

    Please see my website for details!

    I am also available for private Nia / yoga / Personal Training all virtual, of course!

  • Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

  • My Bloggey Past

  • ******

    Chose a month above to visit archives, or click below to visit a page.

Posts Tagged ‘turkey lunch meat’

Turkey Tortilla Rolls Ups Lessons

Posted by terrepruitt on December 11, 2014

Dance Exercise, Nia, Nia at the City of San Jose, Nia classes in the South Bay, Nia Teacher, Nia Class, San Jose Nia, Nia San Jose, Nia workout, Nia, Zumba, PiYo, Gentle Yoga, Group Ex City of San Jose, San Jose Group Ex classes, YMCATortilla rolls ups.  An easy thing to make and bring to a potluck or serve at a party.  I brought them to our Thanksgiving lunch.  I wasn’t sure if we would be snacking beforehand or not.  Lately we have been so I brought them.  This time we did not and they were served with lunch, which is fine.  At the meal there were several names that were being tossed about and, of course, I don’t remember any of them because I just have always called them tortilla rolls.  I don’t consider it a wrap because it is sliced and not served whole.  I have also called them turkey rolls because I make them with turkey lunch meat.  I have made them often enough — which is just a few times — that I have learned a few things.  Well, this time I learned even more.  So I am going to share the things I learned about Turkey Tortilla Rolls Ups.

First here is the “recipe”:

____________________________________

Turkey Tortilla Rolls UpsDance Exercise, Nia, Nia at the City of San Jose, Nia classes in the South Bay, Nia Teacher, Nia Class, San Jose Nia, Nia San Jose, Nia workout, Nia, Zumba, PiYo, Gentle Yoga, Group Ex City of San Jose, San Jose Group Ex classes, YMCA

Tortillas (large), 5
Cream Cheese, a brick
lunch meat (I usually use turkey), 15 slices
cheese, sliced, 15 slices
onion, sliced
olives, sliced
lettuce

Before you start you might want to take the cream cheese out of the refrigerator to soften.

I use the ingredients in the order listed.  I find that it seems easier to lay out cling wrap.  The size of the wrap does not have to be that large because the tortilla is going to be rolled.  So it can be as long as the tortilla, but the entire tortilla does not need to fit on it (say from top to bottom).

Lay out 5 pieces of cling wrap.  Then place a tortilla on each piece.  Then spread the cream cheese in a “band” across the tortilla about 1/3 of the way up.  Then put a little “ribbon” of cream cheese on the upper edge of the tortilla.  Place the lunch meat across the band, (at least 3 slices per tortilla).  Place the sliced cheese (at least 3 slices per tortilla) on the lunch meat near the bottom of it.  I don’t have pictures because, can you guess?  I really wasn’t planning on posting this because this recipe can be found anywhere, but what I found out made me want to share.

Put slices of onions on top of the sliced cheese.  On top of all that add the slices of olives.  Then put handfuls of lettuce on top of that.  The lettuce can be put on the tortilla from the bottom all the way up to — and even past — the band of ingredients you have across the tortilla.  So basically you can “fill up” the entire bottom half of the tortilla with lettuce.

When you roll, I find it works best to roll it has tight as you can.  You have to push the lettuce in and under the roll as it goes.  Roll it as TIGHT AS YOU CAN.  You will probably hear lettuce crunching!

Then roll the tortilla roll into the plastic wrap.  Then let them set at least two hours.  Before serving, cut into slices.  I usually get about 8 rolls out of a tortilla.  So this recipe will make about 40 little roll ups.

They seem to slice best with a serrated knife.

____________________________________

My family got together AFTER Thanksgiving.  I made the roll ups on Thursday night.  I sliced them and served them Saturday.  When I made them I rolled them very tight.  When I sliced them they were very loose.  I was confused while cutting the first wrap.  Then by the time I got to the second one I realized that the lettuce had shrunk.  It wilted a bit.  It wasn’t really soggy and totally wilted, but it did lose a lot of volume.  So that is something I need to keep in mind if I make them in advance.

Also . . . people seem to love the flavor of cream cheese and olives.  Interesting the things you learn:

-serrated knife, the lettuce will lose volume making the wrap loose (and more difficult to cut), and olives and cream cheese.  Oh, and at the store I found THIN sliced cheese.  That helped a lot.

Do you like these?  Do you make them?  What would you put in your Roll Ups?

Posted in "Recipes", Food | Tagged: , , , , , , | 6 Comments »

My Version Of Sticker Shock

Posted by terrepruitt on February 27, 2014

I am aware that lunch meat is not one of the healthiest of things to be eating.  But I LOVE sandwiches.  I also love that my husband will eat a sandwich that I make and send to work with him instead of eating out every day.  He does eat lunch out on occasion.  A sandwich with lunch meat is healthier than what he eats when he eats out.  But this post is not REALLY about lunch meat.  It is about prices.  It is about paying attention.  It is about packaging.  It is about knowing what you are buying.  In my opinion, food manufacturers are tricky.  I was in the store not too long ago buying lunch meat.  I prefer the meat that my husband gets at Costco, but he has not made that trip in a bit so I am buying lunch meat from the grocery store.  It is a good idea to look at the per ounce prices on things.

Dance Exercise, Nia, Nia at the City of San Jose, Nia classes in the South Bay, Nia Teacher, Nia Class, San Jose Nia, Nia San Jose, Nia workout, Nia, Zumba, PiYo, Gentle YogaI looked at the package of lunch meat that I normally buy and decided upon a really quick glance that there was another brand that was less expensive and to my delight tastier.  I was trying to decide which turkey to buy when I saw the roast beef.  My hubby gets turkey ALL THE TIME so I thought, “Oh, I will get the roast beef instead.  It is the same price.”  But as I picked it up I happened to look at the per ounce price on this brand.  I didn’t really expect it to be different, in fact I was confused at first because the package was the same, but there was a 12¢ difference.  That is when I look at the weight.  The WEIGHT was not the same.  The turkey was 9 oz and the roast beef was 7 oz.  So even though I would be paying the same amount I would be getting two ounces less.

I don’t know for certain, but I can imagine that I bought this roast beef before.  And I bet that I didn’t even notice the weight difference because the package is the same.  Exactly the same.  So I bet I didn’t even look at the weight because I thought I was getting the same amount of roast beef as I was turkey for the same price.

Dance Exercise, Nia, Nia at the City of San Jose, Nia classes in the South Bay, Nia Teacher, Nia Class, San Jose Nia, Nia San Jose, Nia workout, Nia, Zumba, PiYo, Gentle YogaNow, really, if you want roast beef you are probably going to get it.  I just think this is tricky.  But — yes, it is clearly labeled as different amounts.  I just really like that little “price per unit” amount the put on shelf labels.  It really helps.  Sometimes things LOOK more expensive because the price on the package might be more, but when you really look and compare it could be that the price of what you are buying is really less.  I say “price per unit” because sometimes it is ounce and sometimes it is something else, just depends on what you are buying.  So I use this information often.  But usually between different brands.

It is so small and so many of us are in a hurry — especially at the grocery store — I thought I would share.  Actually, I thought I would share because this annoyed me.  I felt like I would have been duped if I bought the roast beef.  And that really would have just been ME . . . I mean I was the one that thought they were the same size for the same price.  I know about the “price per . . .” information, but since the packages are the same I ASSUMED (uh-oh!)  🙂  Since I was comparing lunch meat prices I happened to look at the per ounce price on this brand.  I was shocked and annoyed.

I have also been paying attention to the prices at the store near my Nia class because although it is really convenient, I think it might be more expensive than the one closer to my house.  So I have been really looking close!

Anyway . . . I guess I am just saying if you have the time and the inkling – really LOOK at what you are buying and use the “price per unit” portion of the shelf label!

Do you compare prices when you shop?  Do you stick to your particular brands?  Are you like me and you just really want to get in the store and get out?

Posted in Misc | Tagged: , , , , , , , , | Leave a Comment »